25.09.2024

Już w najbliższą środę, 25 września, o godzinie 19:00 zapraszamy na niezwykłe wydarzenie muzyczne w przepięknych wnętrzach historycznego Pałacu Pakoszów. W naszej Sali Barokowej wystąpi Wrocław Baroque Ensemble, zapewniając wszystkim uczestnikom prawdziwą ucztę muzyczną.

Koncert jest bezpłatny, jednak zachęcamy do wsparcia odbudowy pałacu po niedawnej powodzi poprzez dobrowolne datki.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu +48 728 865 102 lub osobiście w recepcji hotelu. Miejsca siedzące nie są numerowane, dlatego obowiązuje kolejność przybycia. Zapraszamy serdecznie na to wyjątkowe wydarzenie – nie przegapcie okazji, by połączyć muzyczne doznania z pomocą w szczytnym celu.

Pałac Pakoszów na Dolnym Śląsku

Pałac Pakoszów to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczo położonych zabytkowych miejsc w regionie Dolnego Śląska. Wybudowany w XVIII wieku, pałac jest doskonałym przykładem barokowej architektury, w którym spotyka się historia i elegancja. Otoczony rozległym parkiem, Pałac Pakoszów nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale też gościnnością – jest to zarówno luksusowy hotel, jak i centrum kulturalnych wydarzeń.

W Serce pałacu stanowi Sala Barokowa, której wspaniałe wnętrza z bogatymi zdobieniami i wyjątkową akustyką sprawiają, że każde wydarzenie muzyczne nabiera tu szczególnego wymiaru. Sala ta była świadkiem wielu niezapomnianych koncertów, a jej atmosfera przyciąga zarówno artystów, jak i melomanów z różnych zakątków świata.

Wrocław Baroque Ensemble

Zespół specjalizuje się w wykonawstwie historycznym, koncentrując się na odkrywaniu mało znanego repertuaru z Europy Środkowej. Wykonuje przede wszystkim muzykę polskiego renesansu i baroku, od kompozycji kameralnych po dzieła oratoryjne i kantatowe. Wrocław Baroque Ensemble został założony w 2012 r. przez Andrzeja Kosendiaka i od początku funkcjonuje pod jego artystycznym kierownictwem, a obecnie jest jednym z zespołów działających przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Jego trzon tworzą wybitni instrumentaliści i śpiewacy z krajów europejskich (Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i Niemiec).

Zespół może pochwalić się już bogatym katalogiem nagrań, który obejmuje serię albumów poświęconych twórczości kompozytorów polskiego baroku – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Bartłomieja Pękiela, Marcina Mielczewskiego, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, Mikołaja Zieleńskiego, Jacka Różyckiego, Marcina Leopolity i Kaspara Förstera (CD Accord). Albumy są dostępne na Spotify i dystrybuowane na całym świecie przez Naxos; zdobywają pozytywne recenzje m.in. na portalach MusicWeb International, ClassicsToday.com i Fanfare Archive. Pierwsza z płyt, z muzyką Gorczyckiego, otrzymała w 2013 r. Wrocławską Nagrodę Muzyczną, kolejne były nominowane do nagrody Fryderyk (w latach 2013, 2015, 2017–2021, 2023), w 2019 r. uzyskał tę nagrodę album Mielczewski II, a w 2021 – Mikołaj Zieleński (oba w kategorii „Album roku – muzyka dawna”). W 2015 r. ukazała się, nagrana wraz z Chórem Chłopięcym NFM pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka, płyta Salzburska Msza Maryjna z muzyką liturgiczną Mozarta. W 2022 r. zespół wydał pierwszą płytę winylową z Completorium Gorczyckiego oraz album Marcin Józef Żebrowski – Vesperae in Visitatione Beatae Mariae Virginis (nagrodzony Fryderykiem 2023 oraz nominowany do Opus Klassik 2023). We wrześniu 2024 r. swoją premierę będzie miała najnowsza płyta Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka, zawierająca Liturgię Rekwialną i Kanon Zmartwychwstania Mikołaja Dyleckiego. Zespół gościł na znaczących międzynarodowych festiwalach, takich jak Wratislavia Cantans, Ohrid Summer, Emilia Romagna Festival, Usedomer Musikfestival, Ljubljana Festival, „Varna Summer” International Music Festival, Schlesisches Musikfest, Leoš Janáček International Music Festival, Moravian Autumn, Lerici Music Festival czy Galway Early Music Festival, oraz występował w wielu miastach Polski i Europy.