Wizyta w Karkonoszach to nie tylko ucieczka od miejskiego zgiełku, ale także doskonała okazja do skorzystania z atrakcji Dolnego Śląska. Zaplanuj pobyt w hotelu w Karkonoszach - Pałacu Pakoszów, gdzie ukoisz swe zmysły, a jednocześnie będziesz miał możliwość poznania ciekawych miejsc na Dolnym Śląsku.
Dla miłośników przyrody i pieszych wędrówek, przygotowaliśmy listę atrakcji na Dolnym Śląsku. Sprawdź ciekawe atrakcje Karkonoszy, które znajdują się w okolicy naszego luksusowego hotelu.
Ten malowniczy szlak, który prowadzi z Jagniątkowa do Piechowic, oferuje przepiękne widoki na okoliczne góry i lasy. Podczas wędrówki możesz obserwować różnorodną przyrodę, jak również cieszyć się świeżym powietrzem Dolnego Śląska. Szlak ma około 6 km długości, trekking z Jagniątkowa do Piechowic powinien zająć około 2h.
Jeśli jesteś gotów na bardziej wymagającą przygodę, wybierz się do Śnieżnych Kotłów i Czarnego Kotła Jagniątkowskiego. To niezwykłe miejsce szczególnie docenią miłośnicy przyrody i turystyki górskiej. Jest ono położone między szczytem Śmielec a dzielnicą Jeleniej Góry-Jagniątków. Cechują go strome, granitowe ściany, na dnie Kotła znajduje się urokliwa Jaworowa Łąka, gdzie można m.in.odnaleźć żółte kwiaty arniki górskiej. Na Czarny Kocioł Jagniątkowski prowadzi niebieski szlak, natomiast do Rozdroża pod Jaworem-szlak czarny.
Schronisko pod Łabskim Szczytem, położone u stóp Śnieżnych Kotłów, to doskonały cel dla miłośników górskich wędrówek. Aby dotrzeć do schroniska, można rozpocząć wędrówkę w Szklarskiej Porębie, by później przejść przez malownicze lasy, obok Złotych Jam. Szlak pełen jest wspaniałych widoków. Schronisko Pod Łabskim Szczytem to również doskonała baza wypadowa zarówno na polską, jak i czeską stronę Karkonoszy. Strona polska z pewnością zachwyci wodospadem Szklarki, Rozdrożem Pod Wielkim Szyszakiem i możliwością zdobycia szczytu Szrenicy.
Ze schroniska można podziwiać rozległe widoki na Kotlinę Jeleniogórską i delektować się chwilą spędzoną na łonie natury. To idealne miejsce na niezapomniane eskapady, zarówno latem, jak i zimą, gdy góry pokrywa śnieg, a narciarze mają dostęp do nartostrady "Bystra".
Złoty Widok w Michałowicach to punkt widokowy z drewnianym tarasem na niezmiennie zachwycające główne atrakcje Karkonoszy: Śnieżne Kotły, Łabski Szczyt, Szrenicę, Wysoki Kamień, Sokolnik, Babiniec, Skalnicę, Szklarz i Ganciarek. Szczególnie polecany miłośnikom pięknych panoram, bowiem oferuje naprawdę zapierający dech w piersiach widok na malownicze szczyty Dolnego Śląska.
Prezentując naturalne atrakcje Karkonoszy, nie można pominąć najwyższego szczytu Sudetów - Śnieżki. Jej wysokość to 1602 m n.p.m.. Przebiega przez nią granica polsko-czeska, mieści się tam również Obserwatorium Meteorologiczne, kaplica Św. Wawrzyńca, budynek poczty i stacja kolejki gondolowej. Górę tę można zdobyć różnymi szlakami, rozpoczynając wędrówkę z Karpacza lub od strony Czech. Najpopularniejszy szlak prowadzi przez schronisko "Samotnia" i "Strzechę Akademicką", choć istnieje też trudniejsza droga przez Kocioł Łomniczki (zimą zamknięty). Wejście na sam szczyt ułatwia Droga Jubileuszowa- dostępna również dla rowerzystów i wózków (zimą zamknięta).
Grzybowiec to najwyższy szczyt Pogórza Karkonoskiego, osiągający 714 m n.p.m. Znajduje się między Jagniątkowem a Piechowicami. Na szczycie usytuowany jest Ośrodek Wypoczynkowy Grzybowiec (obecnie zamknięty), który pierwotnie był letnią rezydencją kanclerza Niemiec, Otto Bismarcka. W czasie II Wojny Światowej służył jako siedziba dowództwa Luftwaffe. Szczyt oferuje piękne widoki na Karkonosze oraz Kotlinę Jeleniogórską. Szczególnie fascynująca jest legenda o ukryciu w okolicy ogromnych skarbów III Rzeszy, w tym tajemniczego ";Złotego Pociągu" i "Bursztynowej Komnaty", choć do dziś nie odnaleziono żadnych dowodów na istnienie tych skarbów.
Jeśli będziesz mieć ochotę na połączenie aktywnego spędzania czasu z warsztatami artystycznymi bądź edukacyjnymi doświadczeniami, sprawdź następujące, znajdujące się w niedalekim sąsiedztwie Pałacu Pakoszów, ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku.
Jeśli interesuje cię rzemiosło, odwiedź Hutę Szkła "Julia" w Piechowicach. Oferuje ona zwiedzanie huty pod okiem przewodników, którzy przybliżają proces wytwarzania szkła, opowiadają o jego historii, prezentują ciekawostki. Wizyta w Interaktywnym Centrum Edukacyjno-Historycznym "Krystalium" pozwala na eksperymentowanie i poznanie właściwości szkła. Dla kreatywnych dusz dostępne są warsztaty, takie jak malowanie czy grawerowanie na kryształowym szkle. Można także zostać projektantem własnej ekologicznej torby, eksperymentując ze szlifami, kolorami i dekoracjami. To wspaniała rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych,podczas której można samemu stworzyć niezapomnianą pamiątkę z Karkonoszy.
Dla miłośników nauki i przyrody Centrum Przyrodniczo - Edukacyjne w Jeleniej Górze to obowiązkowy punkt programu. Interaktywne muzeum oferuje wystawy związane z przyrodą Dolnego Śląska. Możesz dowiedzieć się więcej o tutejszej florze i faunie,a także o ochronie środowiska naturalnego. W Centrum znajdziemy dwie interaktywne ekspozycje: ,,Klimatyczne Karkonosze" i ,,Wystawa Historyczno-Przyrodnicza w Pałacu Sobieszów". Można tu dowiedzieć się, jak różnorodne są Karkonosze, zobaczyć wiele interesujących eksponatów. Wizyta w tym miejscu to doskonały pomysł na rodzinny wypad. Druga część centrum, czyli historyczny Pałac Sobieszów opowiada o rodzie Schaffgotchów oraz roli Karkonoskiego Parku Narodowego w regionie. Warto spędzić tu czas, m.in. rozwiązując interaktywne quizy (które szczególnie ucieszą dzieci) i eksplorując fascynujący świat przyrody oraz historii.
Domy przysłupowe, nazywane również łużyckimi, stanowią przykłady ludowego budownictwa w regionu pogranicza Polski, Niemiec i Czech. Charakteryzują się połączeniem architektury słowiańskiego budownictwa zrębowego i niemieckiej techniki szachulcowej. Te urokliwe konstrukcje, które wyróżniają się przysłupami wspierającymi górne kondygnacje domów, znajdziemy głównie w regionie Górnych Łużyc. W ostatnich latach pojawiły się inicjatywy, mające na celu zachowanie i promowanie tego rodzaju architektury, jak choćby projekt "Kraina Domów Przysłupowych". Również Stowarzyszenie ,,Dom Kołodzieja” ze Zgorzelca działa na rzecz zachowania i popularyzacji tych domów, organizując coroczny Dzień Otwarty Domów Przysłupowych, podczas którego można odwiedzać prywatne, odrestaurowane i zamieszkane domy przysłupowe,jak również uzyskać informacje na temat dofinansowania remontów lub budowy nowych domów przysłupowych.
Antoniów to mała wioska artystyczna, gdzie możesz poznać lokalnych artystów i ich twórczość. To idealne miejsce na zakup unikatowych rękodzieł i dzieł sztuki. Spacerując uliczkami wioski, możesz spotkać twórców pracujących nad swoimi dziełami i porozmawiać z nimi o ich inspiracjach.
Po wyczerpujących wędrówkach czy intensywnym zwiedzaniu ciekawych miejsc Dolnego Śląska, zanurz się w miejsca, oferujące spokój i relaks, otoczone przyrodą oraz kojącą ciszą, jaką niesie bliskość natury. Pozwolą Ci one w pełni odprężyć się, wyciszyć, naładują energią na kolejne wyzwania. Sprawdź poniższą listę miejsc znajdujących się blisko naszego luksusowego hotelu.
Cmentarzyk czcicieli światła w Michałowicach to małe i tajemnicze miejsce, położone na zalesionych wzniesieniach rejonu Karkonoszy. Powstał pod koniec XIX wieku, jest związany z dawną sektą religijną czcicieli światła, której wierzenia wywodziły się z tradycji starogermańskich, chrześcijańskich i religii wschodu. Jest wyjątkowy ze względu na swój nietypowy charakter oraz obecność symboli runicznych na nagrobkach. Chociaż nie do końca wiadomo, dlaczego powstał w odległym i lesistym miejscu, można przypuszczać, że było to miejsce pochówku wyznawców sekty. Obecnie cmentarzyk został uporządkowany przez społeczność Michałowic i jest świadectwem duchowych poszukiwań końca XIX wieku oraz interesującym miejscem historycznym.
SIRUWIA Ogród Japoński w Przesiece to najwyżej położony ogród japoński w Polsce (600 m n.p.m.) Ogród zachwyca bogactwem roślin i harmonijną kompozycją, a jego największym skarbem jest kolekcja różaneczników, licząca około 3000 krzewów w ponad 80 odmianach. To magiczne miejsce, które łączy krajobraz Karkonoszy z orientalnymi motywami i zasadami feng shui. Ogród jest częścią parku przyrody i kultury, który oferuje atrakcje zarówno dla rodzin, jak i miłośników japońskiej kultury. To miejsce, gdzie historia i tradycje Japonii spotykają się z nowoczesnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu, tworząc wyjątkową atmosferę relaksu i zabawy.
Tężnia Cieplice to popularna atrakcja na bulwarze nad rzeką Kamienną. Ten malowniczy trakt spacerowy oferuje kuracjuszom i turystom doskonałe warunki do wypoczynku. To miejsce, gdzie można korzystać z leczniczych właściwości solanki i cieszyć się relaksem w otoczeniu przyrody. Tężnie są doskonałe dla układu oddechowego, stanowią idealne miejsce na spacer wśród zieleni.
Urokliwy Park Zdrojowy w Cieplicach ma swoje korzenie w XVIII wieku jako ogród przy Pałacu Schaffgotschów. Jego charakter ewoluował od ogrodu w stylu francuskim do ogrodów angielskich, założonych w 1838 roku. Znajdują się tu historyczne budynki, takie jak Pawilon Edward i Zdrojowy Teatr Animacji z Galerią, a także muszla koncertowa, gdzie organizowane są koncerty. W latach 2010-2012 park przeszedł gruntowną rewitalizację, przywracającą mu dawny urok .Dodano wówczas nowe elementy- fontanny, latarnie, ławki i ozdobne krzewy. Park Zdrojowy w Cieplicach to oaza spokoju i zieleni. Idealne miejsce na relaks, jaki dostarczą nam spacery po alejkach otoczonych starymi drzewami, odpoczynek na licznych ławkach lub piknik na trawie.
Dolny Śląsk to kraina pełna niesamowitych miejsc do odkrycia. Okolice Pałacu Pakoszów oferują wiele atrakcji, które zachwycą każdego. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem historii, przyrody, czy też lubisz spędzać czas aktywnie, znajdziesz dla siebie wiele ciekawych miejsc na Dolnym Śląsku. W pierwszej kolejności takim ciekawym miejscem będzie sam Pałac Pakoszów. Możesz tu znaleźć spokój i ciszę w otoczeniu pięknej przyrody i eleganckich wnętrz. Otoczony malowniczym 14-hektarowym parkiem, hotel pałac zachęca do romantycznych spacerów i pikników. Wnętrza samego pałacu to harmonijne połączenie klasycznej pałacowej elegancji z nowoczesnym komfortem, dostępnym we wszystkich pokojach .
Ponadto, pałac oferuje bogatą infrastrukturę rekreacyjną, w tym basen wewnętrzny, salę fitness, saunę i spa z różnorodnymi zabiegami dla obu płci. Kuchnia pałacowa to prawdziwa uczta dla podniebienia, gdzie tradycyjna polska kuchnia nabiera nowego życia pod okiem prawdziwych kulinarnych geniuszy. Nie brakuje też możliwości relaksu i rozrywki - czy to romantyczna kolacja przy kominku, lunch nad stawem czy wieczorny drink z widokiem na góry, w Pałacu Pakoszów każda opcja jest możliwa.
Po wypoczynku w pałacu, możesz wyruszyć w fascynującą podróż pełną niespodzianek. Przyjedź i odkryj piękno Pałacu Pakoszów oraz ciekawych miejsc Dolnego Śląska już dziś!
Sprawdź dostępne pakiety.
Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Serwis wykorzystuje pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, w tym przetwarzania danych dotyczących aktywności użytkownika oraz personalizacji reklam, oraz możliwość zmian ustawień plików cookies, znajdują się w Polityce prywatności. Klikając AKCEPTUJĘ WSZYSTKIE, wyrażasz zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez EUROPLAN ZAKOPANE SP. Z O. O., Stanisława Moniuszki 1A, 00-033, Warszawa Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach analitycznych i marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań, mierzenia ich skuteczności oraz przetwarzania danych użytkownika dla celów analitycznych). Zmiany ustawień plików cookies oraz szczegółowe preferencje dotyczące zgód możesz dokonać w .